18 Απριλίου 2019 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΤΡΙΗΜΕΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΙΑΚΩΒΑΤΕΙΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία, κατά γενική ομολογία, και οι τρεις εκδηλώσεις, που το Εφορευτικό Συμβούλιο της Βιβλιοθήκης είχε προγραμματίσει για τον Απρίλιο: τη μαθητική θεατρική παράσταση “Τότε εγώ … τώρα αυτός” και την παρουσίαση τραγουδιών από τη συλλογή Τυπάλδων Ιακωβάτων (6 Απριλίου), τη θεατρική παράσταση με κούκλες “Όσο τ’ αηδόνια δεν σωπαίνουν, πάντα θα υπάρχει ελπίδα” (8 Απριλίου) – για την οποία υπάρχει σκέψη να επαναληφθεί μέσα στο ερχόμενο φθινόπωρο – και την παρουσίαση του συγγραφέα κ. Γιάννη Καλπούζου (12 Απριλίου). Το τριήμερο άνοιξε και έκλεισε με νέα παιδιά του Ληξουριού: άνοιξε με τη θεατρική παράσταση των μαθητών του Γυμνασίου και έκλεισε με το Νεανικό Τμήμα Φωνητικής της Φιλαρμονικής Σχολής, που πλαισίωσε μουσικά την εκδήλωση του Καλπούζου.

Ευχαριστίες

Για την πραγματοποίηση των τριήμερων αυτών εκδηλώσεων συνέβαλαν, πέρα από τους ανθρώπους της Βιβλιοθήκης, οι παρακάτω φορείς και συμπολίτες, τους οποίους θερμά ευχαριστούμε:

●  την Περιφερειακή Ενότητα Κεφαλονιάς για την οικονομική στήριξη, το Σύνδεσμο Φιλολόγων Κεφαλονιάς-Ιθάκης και τις Εκδόσεις “Ψυχογιός”,

●  τις καθηγήτριες κ.κ. Όλγα Μαρκέτου και Κων/να Κολιοδέδε, υπεύθυνες για τη μαθητική θεατρική παράσταση, καθώς και τους/τις μαθητές/τριες που έπαιξαν και τραγούδησαν σε αυτήν την παράσταση,

●  τον κ. Γερ. Σ. Γαλανό για την παρουσίαση των τραγουδιών από τη συλλογή Τυπάλδων Ιακωβάτων,

●  την κ. Σοφία Δελλαπόρτα και τον κ. Γιάννη Φώτη από την ομάδα “Κουκλονήματα” για τη θεατρική παράσταση με τις κούκλες,

●  τον κ. Γιάννη Καλπούζο, που μας τίμησε με τον ερχομό του στο Ληξούρι, καθώς και τους/τις κ.κ. Γιώργο Ματαράγκα, Νίκη Μαζαράκη, Φοίβη Ρίζου και τη μαθήτρια του Λυκείου Ληξουριού Νίκη Κυριακάτου, που συμμετείχαν με ομιλίες τους στην εκδήλωση της παρουσίασης του έργου του κ. Γ. Καλπούζου,

την κ. Έφη Λυκούδη και τους μαθητές της από τη Φιλαρμονική Σχολή για το μουσικό τους “κλείσιμο”,

●   τον αντιδήμαρχο Παλικής κ. Γ. Κατσιβέλη, που μας διέθεσε συνεργεία του Δήμου για την καθαριότητα του Μουσείου και την ανάρτηση επιγραφών,

●  τους κ.κ. Δημήτρη Ζαβιτσιάνο, Βασίλη Χριστοφοράτο και Ερτιγκέλ Πάπα,

●   το Ανθοπωλείο Ζαφειρούλας Σαβράμη-Αλεξανδροπούλου,

●   την κ. Αριστέα Χαριτάτου (Lixouri.gr)

όλους/όλες εκείνους/εκείνες που παρακολούθησαν τις εκδηλώσεις και στήριξαν την Ιακωβάτειο Βιβλιοθήκη στο νέο ξεκίνημά της.

●  ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΗΣ ΙΑΚΩΒΑΤΕΙΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Πραγματοποιήθηκε στις 3 Απριλίουη πρώτη σύσκεψη εθελοντών και φίλων της Βιβλιοθήκης, προκειμένου να προχωρήσουν στην ίδρυση Συλλόγου Φίλων της Ιακωβατείου Βιβλιοθήκης, καθώς κρίθηκε επιβεβλημένη η λειτουργία ενός τέτοιου φορέα.

● ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Προγραμματίζουμε για την Κυριακή 12 Μαΐου 2019 (Παγκόσμια Ημέρα της Μητέρας) την παρουσίαση του βιβλίου της Αναστασίας Κουρουπού “Οδηγός επιβίωσης για μαμάδες με κόρες στην εφηβεία”. Θα υπάρξει λεπτομερέστερη ενημέρωση.

ΤΟ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ

ΙΑΚΩΒΑΤΕΙΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ